Nacházíte se: Úvod » INFORMACE » Králíkárny - popis
tisk

Králíkárny - popis

Základní charakteristika:

Králíkárny velikostí XL a L jsou určeny pro chov králíků klasickým způsobem na podestýlce ( sláma nebo seno ), tedy prastarou metodou, která nejlépe odpovídá potřebám králíků.

Králíkárna XL a L  je systémová stavebnice, která umožňuje vytvořit neomezenou sestavu kotců do jednoho celku- králíkárny.
Kdykoliv lze sestavu měnit a doplňovat - rozšiřovat.
Kotce jedné velistní řady lze neomezeně stohovat na sebe.
Již z názvu XL je patrné, že tato řada poskytuje rozměrnější kotce pro zdaravý chov i velkých plemen králíků.  

Podlaha kotců:
Spád podlahy je 1,5o doprava nebo doleva, směr spádu si určíte v průběhu montáže jednotlivých kotců. Je vyrobena z vrstvené smrkové nebo borové desky tl. 15 mm tuzemské výroby.  Podlahu lze doplnit ( u některých sestav je součástí) velmi odolnou krycí PVC izolací opatřenou uprostřed skelným rounem  v provedení bílá/černá ( obě strany jsou stejně odolné). PVC izolace zabraňuje prosakování moči do spodních pater ( lze nahradit  "linem" PVC , které je ovšem v zimě křehké a tvrdé a méně odolává protrhnutí ) a spolehlivě odvádí moč do svodů. PVC izolace je k podlaze zajištěna těsnícími lištami ( masivní dub, borovice nebo modřín ), které jsou zkoseny ,aby bylo zabezpečeno čištění kotců a snadné vyklízení hnoje. Těsnící lišty jsou k podlaze přišroubovány 2 3 4 . Je odolná proti zničení králíky, poškození jsme nezaznamenali ani při velmi hrubém vyklízení hnoje ( nepoužívejte nabroušené vyklízecí prostředky ). Odolává výkyvům teplot a je rozměrově stabilní, Vysoká odolnost proti moči a chemikáliím, UV stabilní. Nahrazuje desku polyuretanovou od 06/17, která těchto valstností nedosahovala především v rozměrové stabilitě při změně teplot.

Stěny:

Kotce ( stěny ) jsou vyrobeny  z kvalitní pohledné Finské vrstvené smrkové desky trvale odolné vůči vodě i moči s oboustranně broušeným povrchem. Tloušťka desky je 15 mm. Z venkovní strany lze králíkárnu ošetřit lazurou na měkké dřevo. Uvnitř doporučujeme ponechat přírodní provedení, pouze desinfekce ( SAVO, vápno...) min. 1 x ročně, nebo dle potřeby.

Dvířka:

Rám dvířek i samotná dvířka jsou vyrobeny z masivního smrku, který podléhá kvalitativnímu výběru ( jsou vyloučeny vady, které by snižovaly pevnost a stálotvarost dvířek). Rohové spoje dvířek a rámu jsou spojeny přesným čepovým spojem. Dvířka jsou opatřena svařovaným, pozinkovaným pletivem o síle drátu 1,2 mm s oky 16 x 16 mm. Pletivo je přichyceno na vnitřní stranu dvířek do každého třetího oka sponkami o délce 20 mm. Pletivo má před montáží odstříhány volné dráty až ke křížení, uby nedocházelo k úrazům chovatele a králíků.
Na dvoudvéřové kotce je rám s dvířky sestaven ve výrobě. Na malý kotec jsou dvířka zvlášť, aby bylo možné zvolit směr otevírání. Mezery kolem rámu a mezi dvířky jsou optimálně velké pro pohodlné zavírání, i když přivřete podestýlku nebo seno. Bylo by velmi obtěžující, pokud by jste museli prostor kolem dvířek neustále čistit , aby bylo možné dvířka pohodlně zavřít. Dostatečné vůle oceníte nejvíce v zimě, kdy situaci komplikuje led. Panty jsou ocelové, pozinkované.   Zavírání dvířek je na obrtlík na horní straně dvířek. Otvor je předvrtán i na spodní straně pro umístění ještě dalšího obrtlíku, dvojí jištění ocení majitelé psů. K obrtlíku jsme se vrátili po deseti letech používání různých hašpiček a důmyslných zavírátek. Jednoduchost, rychlost zavírání , vizuální kontrola zavření je u tohoto výrobku nepřekonatelná  po staletí.

Svody:

Slouží ke sběru moči a jejímu následnému odvodu do nádoby připravené na zemi. Nádoba není součástí dodávky. V případě více pater odstupňujte svody tak, aby nejhornější svod byl vysunut nejvíce a spodní nejméně. Svody lze volně vyhtahovat pro snadné čištění. Svody se vkládají mezi kotce na kolíky nebo na háky, pokud sestava stojí samostatně. Ocelové háky mají povrchovou úpravu šedé barvy. Materiál svodů je hliníkový plech tloušťky 0,7 mm.  Použití svodů výrazně napomáhá udržovat čistotu kolem králíkárny, protože jeho dostatečná šířka dokáže zachytit i podestýlku. Nemůže docházet k jeho ucpávání. Směr spádu lze zvolit vhodným nastavením podpěrných kolíků nebo montáží háku dopředu nebo dozadu.

Nohy:

Masivní borovice nebo modřín 35 x 60 mm , 3 délky : 100,350,550 mm. Součástí středních a dlouhých nohou jsou výstuhy které poskytují potřebnou stabilitu.

Půda : ( strop )

Tento díl sestavy slouží k zakončení sestavy na nejvyšším kotci. U spodních kotců tvoří strop podlaha horního kotce.
 Materiál půdy je stejný jako podlaha.  Na tomto díle  jsou předvrtány řady montážních otvorů, které jsou potřebné pro montáž střechy.

Střechy:

Šířka ( počet šeblon ) odpovídá šířce zvolené králíkárny ( sestavy králíkáren ) + boční přesahy 150 mm.  Délka šablony je 1000 mm ( krátká střecha ) a 1420 mm ( dlouhá střecha). Použití dlouhé střechy je omezeno na sestavy, které jsou dost vysoké, aby bylo možné pod převisem střechy pohodlně procházet. Např na jednopatrové králíkárně, by dlouhá střecha zcela znemožňovala přístup. Dlouhá střecha lépe chrání vysoké sestavy před deštěm.  Materiál střechy je hliníková vlnitá šablona v přírodním provedení,které dobře odráží sluneční paprsky.   Dlouhou střechu je třeba v oblastech s velkou nadílkou sněhu zbavovat zátěž jeho odstraňováním. Nebo je vhodné mezi vlnu a střešní latě zasunout vhodnou výstuhu, která bude převis střechy podpírat, (  vyhovuje 1/2 coulová trubka )  do každé 5-té vlny. Šablony se kotví k střešním trámkům přiloženými hliníkovými hřebíky. Trámky jsou vyrobeny z masivního smrku. Spád střechy je 10% s orientací dozadu.

Montáž králíkárny :

Podle dodaného návodu je jednoduché králíkárnu sestavit.
Návod je dodáván vždy společně s králíkárnou a obsahuje všechny montážní návody, které se týkají rozsahu objednávky. Potřebné nářadí je omezeno pouze na aku-šroubovák a kladívko. Montáž usnadňuje předvrtání všech otvorů na dílcích. Jednotlivé dílce se nejprve složí na kolíky , které přesně ustaví polohu dílců a následně se sešroubojí. Potřebné nástroje ( bity a vrtáky jsou součástí dodávky )
Montážní materiál ( balíčky ) jsou přibaleny u jednotlivých dílů.Sestava 1VMDK Pohodlné vyhazování hnojeStřechySvodUmístění svoduSklon svoduZajištění dvířekPředsazení dvířekPředsazení svoduZarážka dvířekZatěsnění podlahyTěsnící lištyPřední hrana Odtok moči z kotceVelký kotec,Střešní latěStřecha StřechaOtvory na svodUmístění svoduVnější nohaPřední nohaPletivoDvířkaPřední rámZáda králíkárnyDno králíkárnySpád podlahyMalý kotecZáklop kotceSvodPodpora svoduMalý kotecVelký kotec,Unitř kotceVůle mezi dvířkyOdsazení dveříDolní mezeraPU deskaDvoupatrová sestavaSestava SestavaZáda králíkárny SvodySestavaTřípatrová sestavaJednosloupcová sestava
česky english version deutsch version
aktuality  Aktuality:

06.12.2023
Vánoční slevy od 6.12.2023 do 31.12.2023.

DBS Prusinovice s.r.o.© 2012 DBS Prusinovice s.r.o.
všechna práva vyhrazena
realizace: w-software.com
© 2013 Obsah je chráněn autorským právem. Výrobek je výlučným vlastnictvím firmy DBS Prusinovice s.r.o.
Napodobování výrobků, které by vedlo k možné vizuální záměně je v rozporu s trestním právem České republiky.
Rozhodným datem je inzerování výrobku nebo datum jeho prodeje. Fotografie jsou výlučným vlastnictvím firmy DBS Prusinovice s.r.o.